نویسنده چگونه می ­ایستد. چگونه مبارزه می ­کند و چگونه پیروز می­ شود. این خلاصه تمام آن چیزی است که در فیلم سینمایی ترامبو (Trumbo) با بازی بی نظیر برایان کرانستون به کارگردانی جی روچ و نویسندگی جان مک نامارا نشان داده شده می­ شود.

نگاهی به دالتون ترامبو در فیلم سینمایی ترامبو (Trumbo).

دالتون ترامبو فیلم نامه نویسی عجیب است . که فیلمنامه ­هایش را در وان حمام می نویسد – البته بسیار عجیب تر از دیگر نویسندگان نیست-. نویسنده­ ای با عقاید کمونیستی، و عضو گروه “هالیوود تن” در دوران سیاه مک کارتیسم. دورانی که نام کمونیست با شوروی عجین است.  شنیدن این نام تن بسیاری در ایالات متحده را به لرزه می ­اندازد. ترس همه به وجود آمدن دیکتاتوری و خفقان استالینی  در دل سرزمین رویاها است. این مسئله زندگی افراد بسیاری را در ایالات متحده و در دوران مک کارتیسم نابود می­ کند.

فیلم سینمایی ترامبو (Trumbo) ترامبو در وان
فیلم سینمایی ترامبو (Trumbo) ترامبو در وان

آمریکایی و کمونیست!

دالتون ترامبو یک فیلم نامه نویس آمریکایی و کمونیست است . کمونیستی با خلق و خوی تند و پا فشار بر عقاید. این ترس آمریکایی و پافشاری ترامبو او را در لیست سیاه قرار می ­دهد و به زندان می­ کشاند. برای نویسنده ­ای پرکار و خلاق در لیست سیاه بودن و در ادامه آن به نوعی ممنوع الکار شدن بسیار بدتر و آزار دهنده تر از زندانی بودن است.

اما نویسنده برمی خیزد. کاری جز نوشتن نمی داند. پس آن را ترک نمی­ کند. با نام های مستعار بسیار فیلم می نویسد و برنده جایزه اسکار می شود. زندگی در خفا و نوشتن فیلم توسط دالتون ترامبو همچنان ادامه دارد. تا این که کرک داگلاس سر می رسد.

دالتون ترامبو و فیلمنامه اسپارتاکوس به کارگردانی استنلی کوبریک.

دالتون ترامبو برای داگلاس و به کارگردانی استنلی کوبریک، فیلمنامه یکی از نمادین­ ترین افراد تاریخ از نگاه کمونیستی؛ یعنی اسپارتاکوس را با اقتباس از رمان پرفروش هاوارد فاست که خود کمونیستی دیگر است، می ­نویسد. عجیب است. اما؛ رئیس جمهور آمریکا؛ جان اف. کندی، به تماشای فیلمی اقتباس شده از رمان یک کمونیست، توسط کمونیستی دیگر می رود. و اینجاست که این فیلم جنجال به پا میکند.

این فیلم برای اولین بار نام دالتون ترامبو را در عنوان می ­آورد و زندگی را دوباره به نویسنده بازمیگرداند. 

«اگر نویسنده­ ای و کار دیگری نمی دانی پس فقط بنویس.»

دانلود فیلم فیلم ترامبو (Trumbo) از کانال تلگرام.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید